Statystycznie, w co drugim produkcie na półce przeciętnego sklepu, mało i wielko-powierzchniowego – znajduje się olej palmowy. Zawarty jest on m. in. w żywności, w kosmetykach, w chemii gospodarczej.
Popyt na ten surowiec jest ogromny i cały czas rośnie. Napędza to gospodarkę, a przy tym przyczynia się to do zwiększania upraw i do niekorzystnych zmian w globalnym ekosystemie. Dlatego tak ważną kwestią jest pozyskiwanie oleju palmowego w sposób zrównoważony. Chodzi tu zarówno o niedopuszczenie do zubożenia różnorodności biologicznej w różnych rejonach świata, ale i o to, aby prawa pracowników plantacji były przestrzegane, by proces produkcji był transparentny i aby właściwie gospodarować odpadami.
Drzewa olejowca gwinejskiego mają niezwykle wysoką produktywność, dlatego zastępowanie oleju palmowego produkcją alternatywnych olejów roślinnych nie ma sensu. Nie przyczyni się do korzystnych zmian w naturze, gdyż wzmożona produkcja innych surowców wpłynie na wzrost emisji dwutlenku węgla i zapoczątkuje kolejne zmiany środowiskowe.
Przestrzeganie i wdrażanie norm ustalonych przez RSPO (the Roundtable on Sustainable Palm Oil), koniecznych do uzyskania certyfikacji – to najbardziej optymalny kierunek działań, jaki można przyjąć. Olej palmowy wytwarzany z zachowaniem standardów, w sposób zrównoważony minimalizuje wpływ na środowisko naturalne. A jak powstaje olej palmowy?
Jak powstaje olej palmowy?
- Zebrany owoc palmowy (kiść takich owoców może warzyć nawet 30 kg) przechodzi przez proces zwany sterylizacją, poddawanie działaniu wysokiej temperatury.
- Następnie owoc palmowy trafia do tłoczni.
- Kolejny krok to pozyskiwanie oleju. Owoce, w dużym obracającym się urządzeniu, są ubijane i zaczynają uwalniać trochę oleju. Następuje tłoczenie, odfiltrowuje się pierwsze zanieczyszczenia. Na tym etapie olej palmowy może być sprzedawany jako surowiec lub wysyłany jest do dalszej obróbki.
- Rozpoczyna się proces rafinacji oleju palmowego i proces frakcjonowania. Proces rafinacji usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, wpływa na kolor (odbarwienie), zapach (dezodoryzacja) i smak. Podczas destylacji frakcyjnej olej palmowy jest ogrzewany. Pomaga to oddzielić oleje o różnych parametrach, w tym te bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a zawierające mniej tłuszczów nasyconych niż nieoczyszczony olej palmowy.